İSTANBUL’UN TARİHİ KULELERİ

  KIZ KULESİ

Kiz-kulesi

İstanbul’un sembolü olan Kız Kulesi, Boğaz girişindeki kayalık üzerine kurulmuş küçük, şirin bir kuledir. Tarih içinde gözetleme kulesi, deniz feneri olarak kullanılan kule günümüzde turizme tahsis edilmiştir. Bazı kaynakları burayı sevgilisi Hera’ya kavuşmak için yüzerken boğulan Leander’in kulesi olarak tanıtır. Bir diğer hikâyeye göre de burası, kızının yılan tarafından sokulacağını rüyalarında gören İmparatorun, emniyette olması için genç kızı yerleştirdiği kule idi. Meyve sepeti içinde gelen yılan trajediye sebep olur. Kız Kulesi’ne Üsküdar’ın Salacak semtinden düzenli olarak motorlar kalkmakta.

GALATA KULESİ

Galata-Kulesi

Bizanslıların Cenevizliler aleyhine hareketlerine karşılık, Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Bölgeyi her türlü saldırıdan korumak için de bu kuleyi yaptırmışlardı. Kulede büyük sahanlığa kadar duvar içinde dönerek çıkan bir taş merdiven vardır. Son yıllarda 1967’de restore edilmiş, içine asansör konmuş, diğer katlarına da lokanta yapılmıştır. Kule adını verdiği Galata semtinde bulunuyor. Taksim’de İstiklal Caddesi’nin sonuna doğru inilip Kuleye gidilebilir. Ya da Beyoğlu Belediye binasının yan sokağından ilerleyip kuleye ulaşmak mümkün.

BEYAZIT KULESİ

beyazit_kulesi

Bugünkü İstanbul Üniversitesi merkez binasının bulunduğu yerdeki yapı, II. Mahmut devrinde seraskerlik olarak kullanılmıştır. II. Mahmut, seraskerliğin avlusundaki ahşap kulenin daha güzelini yaptırmak için yıktırmıştır. 1828 yılında o devrin mimari özelliklerini yansıtan, kâgir bir kule yapılmıştır. Bu abide, kente karekteristik bir çizgi kazandırmaktadır. Ahşap bir merdivenle çıkılan sahanlık, şehri kuşbakışı seyretme olanağı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>